JDownloader Community - Appwork GmbH

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 24.06.2010, 19:00
414s
Guest

Default JDownloader Port & Ufak Bi Sorun ??

Merhabalar...

JDownloader ile Çok Büyük Dosyalar Yüklüyorum.Ve Haliylede PC & JDownloader Gece Gündüz Açık Kalıyor.Benim Sorunum;

CMD'de netstat -nab yaptığımda JDownloaderin resimdeki LISTENING Halde Olan Açık Portlarını Görüyorum

JDownloaderin Bu LISTENING Yazan Portlarını Kapatabilirmiyim ? Yada Bunlar Ne için Açık Kalıyor ? Kapatmanın Bi Zararı Varmı ? Yada Bunlar Kapatılabilirmi ? Yani Demek istediğim Pc Gece Gündüz Açık Ve Download Halinde JDownloader ile Çalışıyor Ve Bu Çalışma Süresi İçindede Bu Portlar Sürekli LISTENING Halinde Kalıyor .Bunların Herhangi Bi Zararı Varmı ? Bu Açık Portların Sürekli Orda LISTENING Halde Kalmasından rahatsız Oluyorum :(

Bir Diğer Sorunum ise ; JDownloaderi Normal Pencere Konumundayken Tam Ekran Yaptığım Zaman Resimdeki Gibi Donuyor . Bu Donma Hiç Geçmiyor Ve Öyle Kalıyor.Ancak JDownloaderi Kapatıp Yeniden Açtıktan sonra Geçiyor.Bu Sorunu Düzeltebilirmisiniz?

Teşekkürler...
Reply With Quote
Old 24.06.2010, 19:53
Freeloader
Guest

flashgot 9666 (FlashGot) ve 1038 kullanıyor

sohbet 194 (IRC/chat)

8765 web aryüzü için (JD eklentisi)

10025 uzaktan kumanda için (jd eklentisi)

4724 ne için bilmiyorum JD web arüzüne bak ve hangi port ayarlanmış bildir bana

portları kapatırsan yukarıdaki uygulamalar jd ile çalışmaz , verdiğim portlar açık kalabilir bunlar yukarıda bahsettiğim uygulamaların jd ile çalışmaıs için gerekli 4724 hariç ama jd ile ilgili bir eklentinin portu olabilir. vaktim olunca arkadşlara sorarım.

Donma problemin java ile alakalı gibi , sabit konulardan JDownloaderın düzgün çalışması konusunun başını oku, java jre 6u17 kullan.

görüşürüz...

işletim sistemine güzel bir firewall uygulamsı kur COMODO gibi... (ücretsiz)
Reply With Quote
Old 24.06.2010, 21:21
414s
Guest

JDownloaderda Sadece Download Yapıyorum.Chat,Uzaktan Yönetim gibi Eklentilerin Portlarının Açık Kalmasını istemiyorum.Bunlar Çalışmasada Olur.Sadece Sorunsuz Ve Güvenli Bir Şekilde Download Yapayım Benim için yeterli...Ne Kadar Az Açık Port Olursa O Kadar iyi Olur Benim için.Sadece JDownloader - Unrar Winrar - Flashgot Ve Pano Link Yakalayıcı Sorunsuz Çalışsın Yeterlidir.JDownloaderin Web Arayüzüne Nasıl Gelebilirim ? Bide Portları Nasıl Kapatacağım ? Firewall Konusunda ise Sygateye Güveniyorum Comodo veya ZoneAlarm'ında iyi Olduğunu Biliyorum Ama Epeydir Sygate Kullanıyorum Artık Alıştım Javayıda Dediğiniz Sürüme Yükselteceğim. Hatta Bişey Diyeceğim; JDownloaderi Portsuz Kullanabilme Şansım Varmı ? Örneğin Başka Bir Downloader Yardımcısı Olarak Free Download Menager Kullanıyorum.O Açık Olduğu sürece Herhangi Bi Portu Açık Olmuyor.JDownloaderide Böyle Yapabilirmiyim ? Eğer Böyle Yapamıyorsamsa Bunların Açık Kalmasının Güvenlik açısından Herhangi Bi Zararı Olurmu ?? Teşekkürler...

Last edited by 414s; 24.06.2010 at 21:26.
Reply With Quote
Old 24.06.2010, 21:24
Freeloader
Guest

Router kullanıyorsan zaten portlar dışardan gelen bağlantılara kapalıdır tabi eğer yönlendirme yapmadıysan , protları kullandığın firewall programından kapatabilirsin. her firewall programının ayarı farklı yerdedir , bunu zaten biliyorsundur.
Reply With Quote
Old 24.06.2010, 21:29
414s
Guest

Sygateden Engelliyorum JDownloaderin Kullandığı Portu Bağlantı Kesiliyor . Bağlantının Kesilmeyeceği Şekilde Portsuz Kullanabilme Şansım Varmı ??Örneğin Başka Bir Downloader Yardımcısı Olarak Free Download Menager Kullanıyorum.O Açık Olduğu sürece Herhangi Bi Portu Açık Olmuyor.JDownloaderide Böyle Yapabilirmiyim ? Eğer Böyle Yapamıyorsamsa Bunların Açık Kalmasının Güvenlik açısından Herhangi Bi Zararı Olurmu ?? Teşekkürler...
Reply With Quote
Old 25.06.2010, 00:30
Freeloader
Guest

sen javayı engelleyerek jdownloaderın http 80 üzerinden bağlantı kurmasını engelliyorsun , JD'yi tarayıcı gibi düşün, taryıcınında engellersen internete giremezsin

İndirme yöneticilerinin çoğu http protokolunu kullanır ve http protolklünün kullandığı port 80dir

Listeneing olarak geçen portlar aslında JDnin ta kendisi , bunlar diğer uygulamaların çalışması için lazım , dış dünya ile alakası yok bunların. İşletim sistemi çerçvesinde gerekli olan portlar bunlar. zararı yok kısacası

senden gelen isteklere JDnin cevap verebilmesi için lazım bunlar (yukarıdaki işlemler (eklentiler) , link kopyalama , link yapıştırma vesaire)

eğer yine de maksimum güvenlik istiyorsan COMODO yükle bilgisyarına ve tehlikeli olduğunu düşündüğün portları kapat ya da jd eklentilerini devre dışı bırak ,

sygate artık geliştirlmiyormuş zaten

eğer daha detaylı bilgi almak istiyorsan geliştrenlerle görüşmeni tavsiye ederim;
herhangi bir irc client ile kanala katılabilirsin ya da jd sohbet eklentisini kullan , JD sohbet eklentisi destek vermek için yaratıldı

sunucu adı: irc.freenode.net

kanal adı: #jdownloader
Reply With Quote
Old 25.06.2010, 09:25
414s
Guest

Yani Bu Portların Açık Kalmasının Güvenlik Açısından Herhangi Bi Zararı Yok Diyorsun Sygate Konusunda ise Çok Haklısın Gerçektende Çıkış Tarihi 2005 :( Ne Bi Güncelleme Ne Bi Destek? Firmanın Adı Bile Googleda Yok Doğru Dürüst. Yanılmıyorsam Symantec Firması ile Bi Ara Piyasaya Sürmüşlerdi Ondan Sonra Symantec ile alakası Kalmadı.Ama Ne Hikmetse 2005 Çıkışlı Bu Program Beni Diğerlerinden Daha Güvende Tutmayı Başarabiliyor :D Comodo Veya ZoneAlarm Kurmayı Düşünüyorum Ama Kurduktan Sonra PC'nin Bir Çok ayarlarını Değiştimelerinden Korkuyorum Yani Kaldırdıktan Sonra Bir Ton Sorun... Ondan Korkuyorum Kurmayı.Şu An ESET 4 + SpyBot + Spyware Doctor + Sygate Personal Pro Kulanıyorum. Teşekkürler...

Last edited by 414s; 25.06.2010 at 09:28.
Reply With Quote
Old 01.07.2010, 02:38
Freeloader
Guest

Quote:
Originally Posted by 414s View Post
Yani Bu Portların Açık Kalmasının Güvenlik Açısından Herhangi Bi Zararı Yok Diyorsun Sygate Konusunda ise Çok Haklısın Gerçektende Çıkış Tarihi 2005 :( Ne Bi Güncelleme Ne Bi Destek? Firmanın Adı Bile Googleda Yok Doğru Dürüst. Yanılmıyorsam Symantec Firması ile Bi Ara Piyasaya Sürmüşlerdi Ondan Sonra Symantec ile alakası Kalmadı.Ama Ne Hikmetse 2005 Çıkışlı Bu Program Beni Diğerlerinden Daha Güvende Tutmayı Başarabiliyor :D Comodo Veya ZoneAlarm Kurmayı Düşünüyorum Ama Kurduktan Sonra PC'nin Bir Çok ayarlarını Değiştimelerinden Korkuyorum Yani Kaldırdıktan Sonra Bir Ton Sorun... Ondan Korkuyorum Kurmayı.Şu An ESET 4 + SpyBot + Spyware Doctor + Sygate Personal Pro Kulanıyorum. Teşekkürler...
Comodo kullanımı gayet basit bişr program tabi her program gibi kullanma kılavuzunu okumakta fayda var, comodonun virüs programı da var sanırım fakat daha indirip kurmadım.

comodonun en güzel özelliklerinden biri portu çağıran uygulama ya da gerçekleştirdiği eylemler hakkında log (olay günlüğü) tutması.

Evet o portlarda güvenlik problemi yok olsaydı çoktan ortaya çıkardı JDownloader açık kaynak bir yazılım tüm kodları halka ve diğer programcılara açık. JDownloader ancak ve ancak başkaları tarafından değiştirilip , sonra tehlikeli amaçlar doğrultusunda başka yerlerde paylaşılırsa tehlikeli olabilir.

Bu tüm açık kaynak yazılımlar için geçerlidir.

Eğer programcı arkadşın varsa kaynak kodu ona yollayabilirsin ve bu programda güvenlik açığı var mı diye sorabilirsin :

http://jdownloader.org/knowledge/wik...nt/first-steps

http://svn.jdownloader.org/projects/show/jd

açık kaynak programların güzelliği bu

Last edited by Freeloader; 01.07.2010 at 02:40.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules