JDownloader Community - Appwork GmbH

Notices

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 13.04.2011, 16:13
Freeloader
Guest

Default Kablo modem konusu

Eğer işinize yararsa bizimle paylaşın ki diğer kullanıcılar da faydalansın

Başlamadan önce öncemli notlar

NET Master kablo modem kullanıyorsanız > Modem Router durumundayken (Bu modem arayüzünden hem router hemde bridge durumuna alınabiliyor) Arayüze bağlanın ve WAN mac adresini not alın > daha sonra > Modemin Arkasına bakın > Modemin arkasında 2 MAC göreceksiniz, Bunlardan bir tanesi modem arayüzündeki WAN MAC adresi ile aynıdır ya da SON 2 veya 1 RAKAMI farklıdır, > Eğer son 1 rakamı veya son 2 rakamı farklıysa, bu iki macı dönüşümlü kullanabilirsiniz.

Giriş
Bazı kablo modem bağlantılarında her ne kadarda yerel IP adrsini değiştirerek bekleme sürelerini atlatmak mümkün olsada bu yöntem sadece bazı kablo bağlantılarda başarılıdır. Tam olarak doğru olan yöntem aşağıda açıklandığı gibidir.

konuyu başka yerden aldım, MAC değiştirerek kablo modmelerde IP adresi değiştirmenin mümkün olduğunu biliyorduk, Fakat dün bir kullanıcıyla yaptığım teamviewer bağlantısında 3üncü mac adresi değişiminden sonra > IP adresinin değişmediğini gördüm. Hatta internet bağlantısınında modemi varsayılan mac adresine geri dönüş yapmadan gelmediğini gördüm.

ve aşağıdaki konuyu internetten buldum ve püf noktasını örenmiş oldum ; Püf noktası şu ardaşlar en fazla 2 tane mac adresi kullanma hakkınız var!!!! Brincisi varsayılan mac adresi, ikincisi ise kendi belirlediğiniz mac adresidir. Bu iki mac adresini kesinlikle unutmuyorsunuz ve dönüşümlü kullanıyorsunuz. not: bazı kablo modem servis sağlayıcıları 2 tane mac adresinden fazala mac adresi kullanımına izin vermektedir. Fakat bunu bilmediğimiz için aşağıdaki gibi yapmak en uygunudur.

Arkadaş gayet güzel açıklamış ve tam olarak doğrusu budur Konu:

Kısa bilgi: MAC adresi, aygıtın kimliği gibidir, bu değer sayesinde bilgisayarlar aygıtın türü hakkında bilgi sahibi olabilir. Kablo nette modemimizi tanıyıp bize IP atıyor. Bu yüzden MAC adresimizi değiştirebilirsek IPmizi de değiştirme şansımız oluyor.

Öncelikle ağımızda kullandığımız kartın MAC adresini nerden değiştirebileceğimizi görelim:

Resimde gösterdiğim bölüme farklı bir MAC adresi girerek ethernet kartınızın MAC adresini değiştirebilirsiniz.
"Yok" olarak seçerseniz varsayılan MAC adresiniz kullanılacaktır.(Varsayılan MAC adresinizi öğrenmek için konsol ekranına ipconfig /all yazın, oradaki Fiziksel adres sizin MAC adresinizdir.)

Bu kısma internetten bulduğunuz rasgele bir MAC adresinizi yazarak IPnizi değiştirebilirsiniz. Fakat yazdığınız MAC adresini unutmayın çünkü ikinci IP adresinize geçmek için bundan sonra hep o MAC adresini kullanacaksınız, eğer unutursanız bu işlemi uygulamak için birkaç gün beklemeniz veya müşteri hizmetlerinizi aramanız gerekir.

Bilgi kısmını bitirdik şimdi otomasyonuna geçelim. Malesef MAC adresini değiştiren bir konsol komutu bulunmadığı için macshift adında basit ve ufak bir programı kullanacağız.

Ekte verdiğim macshift programının yanında bir batch dosyası yaratın, macshift komutlarını açıklayacak olursak:
macshift -i "ağınızın adı" // Ağınıza rasgele bir MAC adresi verir, yukarıdaki resimdeki kısımdan verdiği MAC adresine bakabilirsiniz, programı bir kere böyle çalıştırıp rasgele bir MAC adresi almanızı öneririm internette arama zahmetinden kurtarır.
macshift -i "ağınızın adı" -d // Ağınızın MAC adresini varsayılan değere getirir.
macshift -i "ağınızın adı" [MAC adresi] // [MAC adresi] yerine yazdığınız MAC adresini ağınıza atar.

Code:
@echo off

::Burada ipconfig komutunu kullanarak ağımızın MAC adresini öğrenip "mac" olarak kaydediyoruz.
FOR /F "TOKENS=3 DELIMS=.: " %%A IN ('IPCONFIG /ALL ^|FINDSTR /I /C:"Fiziksel"') DO set mac=%%A

::Burada bir kontrol noktası var, eğer MAC adresimiz eşitliğin sağındakiyle aynıysa altındaki atamayı yapmaya gerek olmadığından second aşamasına gidiyor.
if %mac%==00-E0-0C-89-29-75 goto second
::Eğer eşitlik doğru değilse MAC adresini yukarıdakine ayarlıyoruz.
macshift.exe -i "inter2" 00E00C892975

::adres değişimi tamamlandı, çıkışa gidiyor.
goto end

::Eğer yukarıdaki eşitlik doğruysa kodumuz bu aşamaya atlıyor ve MAC adresini varsayılana ayarlıyor.
:second
macshift.exe -i "inter2" -d

:end
Dikkat etmeniz gereken bir nokta: MAC adresi XX-XX-XX-XX-XX-XX şeklinde temsil edilir, fakat macshift uygulamasını kullanırken tireleri atarak yazıyoruz.

Bu batch dosyasında kullanacağınız 2 değişken var, birisi ikinci MAC adresiniz (ilki varsayılan olduğundan -d ile hallettik), ikinci değişken ise ağ adınız(benim ağın adı "inter2", siz adını değiştirmediyseniz "Yerel Ağ Bağlantısı"dır)

SON
............

Diğer anlatım ve kod yukarıdakine alternatif anlatım ve koddur yukarıdaki kod ve anlatım denenmiş ve windows xp işletim sisteminde çalışmaktadır.

Code:
@echo off

set ag_adi={#1 İnternet ağınızın adı. örneğin Ethernet}
set mac1={#2 Normalde kullandığınız MAC adresiniz. örneğin 23-3c-74-32-e9-76}
set mac2={#3 Rasgele bir MAC adresi. örneğin 23-a2-48-cb-ed-00}

FOR  /F "TOKENS=3 DELIMS=.: " %%A IN ('IPCONFIG /ALL ^|FINDSTR /I "Fiziksel  Physical"') DO if "%%A"=="%mac2%" ( macshift.exe -i "%ag_adi%" -d ) ELSE  ( if "%%A"=="%mac1%" ( macshift.exe -i "%ag_adi%" %mac2:-=% ) )
Ağ adınız hiç değiştirmediyseniz "Yerel Ağ Bağlantısı" gibi birşeydir, isimdeki boşluktan oluşacak potansiyel hataları engellemek için ben ağımı "Ethernet" olarak yeniden adlandırdım.Ağ bağlantıları özelliklerinde ağınıza sağ tıklayıp "yeniden adlandır" diyerek adlandırabilirsiniz.

Ethernet kartınızın (internete bağlandığınız) kendi MAC adresi, şurdan öğrenilebilir:
başlat>çalıştır(yada kısaca win+r) "cmd /k ipconfig /all" yazıyoruz enterlıyoruz. listeden internete gidiğimiz ağı bulup altındaki bilgilerden Fiziksel adres karşısındaki kısma bakıyoruz xx-xx-xx-xx-xx-xx formatındaki bu bilgi ağımızın MAC adresidir.
Kendinize Rasgele bir MAC adresi yazın, kullanabileceğiniz karakterler 16lık sistemin karakterleri(0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E) ikili olarak gruplayıp tireyle ayırın, 6 grup olacak
Örneğin 00-A2-B5-C3-45-78

Bu yazdığınızı notpade koyup .bat uzantılı dosya olarak bir dizine kaydedin, uzantıyı bat yapmak için klasör ayarlarından bilinen uzantıları gizleme özellğini kapatmanız gerekebilir.
Bat dosyasını koyduğunuz klasöre macshift adlı küçük uygulamayı da koyduktan sonra işimiz tamam
Jdownloaderda reconnect kısmında external sekmesinde programa bat dosyamızı gösterirsek jdownloader rahatlıkla ipmizi değiştirebilir.

Karşılaştığınız bir problem olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım
Attached Thumbnails
config.gif  
Attached Files
File Type: zip macshift.zip (54.5 KB, 431 views)

Last edited by Freeloader; 19.12.2012 at 22:55.
Reply With Quote
Old 22.11.2011, 18:00
Zebedy
Guest

@freeloader Uzun uğraşları sayesinde sonuca ulaştik :D
not: eğer çalişmiyorsa jdownloaderin içine atip tekrar çaliştirmayi deneyin
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules