JDownloader Community - Appwork GmbH
 

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 19.03.2010, 13:29
lm81
Guest
 
Posts: n/a
Default [OT] Magazyn na download na karcie flash lub pendrive

Jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem jDownloadera, ale mam pewną koncepcję co do wyciszenia komputera - chciałbym ograniczyć działanie dysków twardych. W niedalekiej przyszłości nabędę SSD, ale szkoda mi go będzie na download.

Reasumując
Chciałbym ściągać pliki na pendrive'a lub na kartę microSD (poprzez czytnik usb). Pytanie jest takie czy takie wykorzystanie pamięci flash jest dla niej szkodliwe i jeśli tak, to jak długo wytrzyma zakładając, że dziennie ściągam 2-4 GB różnego badziewia. Czasem komputer chodzi i ściąga 24h/dobę.
Zaznaczam, że za cenę ciszy jestem w stanie pogodzić się z wymianą karty np microSDHC 8 GB co roku - da radę?

Pozdrawiam
lm81
Reply With Quote
  #2  
Old 19.03.2010, 19:43
editestowy's Avatar
editestowy editestowy is offline
Polish Supporter
 
Join Date: May 2009
Location: PL
Posts: 3,026
Default

Quote:
Originally Posted by lm81 View Post
W niedalekiej przyszłości nabędę SSD, ale szkoda mi go będzie na download.
Na razie chyba jeszcze stosunek ceny do pojemności decyduje o tym, że korzystniejsze jest (choć to się szybko może zmienić) używanie standardowego dysku twardego... Ale za rok, dwa...


Quote:
Originally Posted by lm81 View Post
Chciałbym ściągać pliki na pendrive'a lub na kartę microSD (poprzez czytnik usb). Pytanie jest takie czy takie wykorzystanie pamięci flash jest dla niej szkodliwe i jeśli tak, to jak długo wytrzyma zakładając, że dziennie ściągam 2-4 GB różnego badziewia. Czasem komputer chodzi i ściąga 24h/dobę.
Teoretycznie skoro Vista i W7 potrafią (dzięki Ready Boost) korzystać z pamięci pendrive'a jako dodatkowej pamięci operacyjnej, linux zdaje się potrafi pendrive wykorzystywać jako swap, więc nic chyba nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać go także jako po prostu zewnętrzny dysk (choć trochę w sumie z małą pojemnością - skoro dziennie 2-4 GB zasysasz
Chociaż wydaje mi się, że Winda sprawdzając, że komputer cały czas coś robi (transfer na pendrive ) - nie wprowadzi dysku systemowego w stan wstrzymania, ale w sumie to raczej nie HDD zazwyaczja jest nagłośniejszym elementem systemu a wiatraki na grafice, procku i zasilacz
Tak więc nie wiem czy uda ci się "wyciszyć" system poprzez użycie pendrive'a zamiast "wewnętrznego" dysku Być może skoro komp chodzi 24/h dobę to możnaby pomyśleć o jakimś systemie chłodzącym i wyciszającym pracę
(ale to oczywiście wymaga inwestycji w bebechy + obudowę
Reply With Quote
  #3  
Old 23.03.2010, 18:17
lm81
Guest
 
Posts: n/a
Default

Ja akurat jestem na takim etapie wyciszania kompa, że to właśnie dyski twarde są najgłośniejsze - 2x Hitachi Deskstar 320 GB. Nie chodzi nawet o samo wirowanie talerzy, ale o to "pykanie".

Parę dni potestowałem ściąganie na kartę microSDHC 4GB i było wszystko OK. Dyski się wyłączyły i było cicho - prawie niesłyszalnie.

Kupię jakiegoś pendrive 8-16 GB i będę testował w praniu jak to gra.

Dzięki za odpowiedź.
Reply With Quote
  #4  
Old 02.06.2010, 13:05
eMeR Manix
Guest
 
Posts: n/a
Talking

Z wyliczeń teoretycznych wynika, że dobra pamięć flash powinna pociągnąć nawet dobre parę lat.
Jeśli jeszcze ma zaimplementowane poprawnie przesuwane "okienko zapisu" (w zasadzie wszystkie nowe SSD mają tą funkcję) to nawet kilka razy dłużej...
O ile się nie mylę, to pendraki Kingstona mają taką funkcję.

Pisząc o tym "okienku" to mam na myśli, że pamięć nie zapisuje ciągle w tym samym miejscu, nawet jeśli dany obszar pamięci jest zwolniony (skasowano dane), tylko stara się zapisać kolejne dane w najrzadziej używanym obszarze.
Reply With Quote
  #5  
Old 14.09.2010, 16:55
GwynBleidD
Guest
 
Posts: n/a
Default

Co do wyciszania dysków, na pewno znajdziesz cichsze modele (mój twardziel nie pyka, talerzy też nie słyszę a wiatraki mam wyłączone przy małej temperaturze, także komp jest bezgłośny)
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

All times are GMT +2. The time now is 02:37.
Provided By AppWork GmbH | Privacy | Imprint
Parts of the Design are used from Kirsch designed by Andrew & Austin
Powered by vBulletin® Version 3.8.10 Beta 1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.